Salı , Ekim 24 2017
Anasayfa / Genel / Kuzey Kafkasya / Abhazya / Maykop Adığe Khase, Ruslan Gvaşev İçin Krasnodar Kray Başkanına Protesto Yazısı Gönderiyor!

Maykop Adığe Khase, Ruslan Gvaşev İçin Krasnodar Kray Başkanına Protesto Yazısı Gönderiyor!

Maykop Adığe Khase başkanı Zaurbiy Çundışko’ nun ajansımıza verdiği bilgiye göre hazırlanan bu protesto yazısı Krasnodar Kray başkanı Veniamin Kondtratov’a gönderilecek. 

Maykop Adığe Khase, Krasnodar Kray’ın resmi organlarınca kray içinde yaşayan Çerkeslerin kültürel ve geleneksel yaşamına müdahale edilerek baskı yapıldığını, geçtiğimiz günlerde Çerkes aktivist Ruslan Gvaşev’in de bu sebeplerden dolayı açlık grevine başladığını belirten bir protesto yazısı hazırladı.

 

Maykop Adıge Khase başkanı Zaurbiy Çundışko

 

Maykop Adığe Khase başkanı Zaurbiy Çundışko’ nun ajansımıza verdiği bilgiye göre hazırlanan bu protesto yazısı Krasnodar Kray başkanı Veniamin Kondtratov’a gönderilecek.

 

Bunun dışında Khase olarak konuyla ilgili aynı içerikte Krasnodar Kray insan hakları derneğine, toplumsal derneklerine ve Adıgey Cumhuriyeti başkanı Murat Kumpilov’a da mektuplar gönderilecek.

 

Adıge Khase’ye göre, özellikle Murat Kumpilov’un gün geçtikçe kötüye giden bu gelişmelerin bir an önce kontrol altına alınabilmesi için elinden gelen her şeyi yapması gerekiyor.

 

Hatırlanacağı üzere, Ruslan Gvaşev açlık grevine başladığını duyurmuş buna sebep olarak da kendisi hakkında daha önce mahkemenin 21 Mayıs’da İzinsiz Miting düzenlemek suçundan Soçi mahkemesinin vermiş olduğu 10.000 ruble cezayı olarak göstermişti.

 

Ruslan Gvaşev verilen bu cezaya karşı gelerek öncelikle bu toplantının düzenleyicisi olmayıp sadece katılımcısı olduğunu, ayrıca bunun miting değil sadece bir anma olduğunu bunun içinde resmi organlardan izin alınmasının gerekli olmadığını açıklamıştı.

 

Son zamanlarda zaten oldukça ağır sağlık sorunları da yaşayan Ruslan Gavaşev açlık grevine başladığını direkt olarak bir video kaydıyla kendisi açıkladı. http://zapravakbr.com/index.php/video/935-2013-05-17-15-03-01-12744147 

Bu açıklamada mahkemenin verdiği ceza ile ilgili temyiz işlemlerinin kendisi adına Avukatı Marina Dubrovin tarafından başlatıldığını, bu açlık grevi sırasında kendisi ölse dahi hakkının aranması için ne gerekiyorsa yapılması için avukatına talimat verdiğini  söyledi.

 

Alınan bilgilere göre, Ruslan Gvaşev’in özellikle bu son sözleri Çerkes camiasında büyük heyecan ve infial yarattı.

 

Kaynak: https://www.kavkazr.com/a/28736989.html

 

Çeviri: Кушу ф.

Cherkessia.net,17 Eylül 2017

Hakkında kaytoko

kaytoko
Sevdiysen Ateşe Girmeyi Göze Alırsın...

Bu Yazımızı Okudunuz mu ?

logo

АДЛЕР КОЦБА и БАТЫР ДОЛЕВ – АДЫГАГЪЭ [Официальный клип 2017]

АДЛЕР КОЦБА и БАТЫР ДОЛЕВ – АДЫГАГЪЭ [Официальный клип 2017] İlgili

Bir Cevap Yazın...