Site Rengi

KafkasOnline.Com

İnguşetya Cumhuriyeti

İnguşetya Cumhuriyeti

İnguşetya Cumhuriyeti, İnguşya olarak da bilinir (İnguşça: ГIалгIай Мохк; Rusça: Респу́блика Ингуше́тия / Respublika İnguşetya), Kuzey Kafkasya’da, Rusya’ya bağlı federe cumhuriyet. Başkenti Magas’tır. Rusya’nın en küçük federal birimidir. İnguşya’nın yerli halkı İnguşlardır ve Vaynah halklarından biridir.

İnguşetya adının, eski bir köy olan Enguşt’en (1944’te Kuzey Osetya’ya barıkılmıştır) geldiği kabul edilir. Bu adın sonuna Gürcüce –eti eki eklenmiş ve ortaya İnguşların ülkesi anlamında Enguşeti / İnguşeti çıkmıştır.

İnguşetya, Rusya’nın en fakir bölgelerinden biridir. Sovyetler Birliği döneminde Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin bir parçasıydı. Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Çeçenya’da yaşanan kanlı savaştan İnguşetya da büyük zarar gördü. Ardından İnguşetya, Çeçenya’dan ayrılarak ayrı bir cumhuriyet haline geldi.

İnguşetya, Çeçenistan dışındaki en yoğun mülteci nüfusunun bulunduğu bölgedir.

Coğrafya
İnguşetya Kafkasya’nın kuzey yamaçlarında yer almaktadır. Güneyinde ve orta kesimlerinde büyük Kafkas Sıradağları kuzeyde ise düz step alanlar bulunmaktadır. Küçük bir yer olmasına rağmen İnguşetya zengin bitki örtüsü ve doğal kaynaklarıyla önemli bir yerdir. Çeçenistan’ın yanında yer almasından dolayıda petrol yönünden zengindir.

Nehirler
Büyük nehirler şunlardır:

Terek Nehri
Assa Nehri
Sunja Nehri
Doğal kaynaklar
İnguşetya mermer, ahşap, dolomit, alçı, kireçtaşı, çakıl, granit, kil, jeotermal enerji tıbbi su, metal,maden suyu, Petrol (60 milyar ton) ve doğal gaz rezervleri ile çeşitli ve zengindir.

İklim
İnguşetya iklimi çoğunlukla karasaldır. Yazları step alanlar kuru ve güneşli, kışları soğuk ve yağışlı, dağlık iklimde ise Yazları sıcak kışları ise soğuk ve karlıdır. İnguşetya Kafkas Sıradağlarının ortasında olduğundan geçilemez ve ulaşılmaz bir bölgededir. Bu yüzden ulaşım yoktur. Dağlık alanlar tamamen karlıdır.Kışınları -20 ile -30 arasındadır.

Etimoloji
İnguşlar yerli bir Kafkasya halkıdır. Daha çok İnguşetya Cumhuriyeti’nde yaşamaktadırlar. Onlar kendilerini Galgay olarak nitelendirmektedir. İnguşlar aynı zamanda Çeçenlerle akraba olup Nah kabilesindendir. Vaynah Etnografyası üzerinde bulunurlar.

Kökeni
İnguşlar %89 J2 dünyada bilinen en yüksek frekans Y-DNA ve J2 ile yakından ilişkilidir. İnguşlar Berektli Hilal’den göç etmiştir. İnguşların ataları Mezopotamya’dan göç ederek Kafkas Sıradağları’na gelmiş ve buraya yerleşmiştir. Aynı zamanda İnguşlar’da genlerinde Çeçenlerden dolayı Urartu kalıntıları vardır ki zaten Urartu Mezopotamya birbirine yakındır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ