Site Rengi

KafkasOnline.Com

Referandum

Referandum

NALCHIK, 22 Haziran, Kafkasya. Kabardino-Balkaria’da koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasının korkutucu dinamiklerine rağmen, cumhuriyet makamları 1 Temmuz 2020’de yapılması planlanan anayasa değişiklikleri konusunda Rusya’nın oyu için hazırlıklara başladılar .  

2 Haziran’da RIA KBR Cumhuriyetçi Haber Ajansı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den bir itirazda bulunarak yaklaşan oylamada ikamet edenleri ciddiyetle bilgilendirdi ve burada tüm ülkeye ” çoğu vatandaşın Anayasa’daki temel değişiklikleri konsolide etme gereği üzerinde anlaşma sağladığını” söyledi http://kbrria.ru/politika/putin-zayavil-o-vazhnosti-sterzhnevyh-popravok-v-konstituciyu-35786

Pandeminin zirvesinde referandum

CBD sakinlerine, tıpkı Rusya’nın diğer bölgelerinin sakinleri gibi, devam eden pandemi bağlamında, hemen devlet kanallarından çeşitli oylama seçenekleri sağlandı: uzaktan – Devlet Hizmetleri portalı aracılığıyla, Rusya İletişim Bakanlığı tarafından özellikle oylama ve herhangi bir seçim istasyonunda şahsen oluşturulan kişisel bir hesap. Ayrıca  evde oylama başvurusu yapılabileceği açıklandı . Bununla birlikte, gerçekte, Kabardey-Balkaryan makamları, açıklığın saatte 12 kişiden fazla olmaması şartıyla, kendilerini sandık istasyonları ile sınırladılar. Sadece Moskova ve Nizhny Novgorod Bölgesi sakinleri uzaktan oy kullanabilirler. http://www.cikrf.ru/analog/constitution-voting/participants/distantsionnoe-elektronnoe-golosovanie/

Rektör seçimi ve referandum

Öyle oldu ki, Rusya’nın anayasa değişiklikleri konusundaki tüm oylarının arifesinde, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, H. Ber.ov (KBSU) Yu.K.’nın adı verilen Kabardino-Balkarian Devlet Üniversitesi rektörünün talebini kabul etti. Altudov, Kabardey-Balkar’daki (KBR) zor epidemiyolojik durumla bağlantılı olarak KBSU rektörlüğü için başvuranların sertifikasını erteledi. Bu nedenle, başvuranların uzak modda bile sertifika vermesine izin vermeyen, oy vermekten bahsetmeyen zor bir koronavirüs durumu gerçeği tespit edilmiştir.

Cumhuriyetin ana üniversitesi düzeyinde bu tür kararların, bölgenin liderliği ile koordinasyon olmadan alınmadığını belirtmek gerekir. Böylece cumhurbaşkanının liderleri, mevcut koşullarda rektör seçimlerinin yapılmasının çok tehlikeli olduğu ve popüler bir oylamanın kabul edilebilir olduğunu kabul ettiği anlaşılıyor.

Ve 22 Haziran 2020 itibariyle cumhuriyette 4511 COVID-19 enfeksiyonu vakası (günde +75) tespit edildi ve vaka sayısından 47 kişi öldü.

13 Haziran’da, Cumhuriyet Çocuk Klinik Hastanesi (200 yatak) ve Chegemsky Bölgesi Merkez Bölge Hastanesi (100 yatak) temelinde CBD’de özellikle tehlikeli enfeksiyonlardan oluşan iki yeni hastanenin daha açıldığı biliniyordu. Cumhuriyetin nüfusunun önemli bir kısmı tıbbi yardım istemediğinden, enfekte kişilerin sayısının resmi rakamları önemli ölçüde aşabileceği unutulmamalıdır. Özellikle kırsal kesimde.

Referandumun ana rakibi güvensizlik

Rusya Cumhurbaşkanı “karantina tatillerini” iptal ettikten ve bölge başkanlarının takdirine bağlı olarak karantina önlemlerini ortadan kaldırma sorununu bıraktıktan sonra, Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinin liderleri acilen Rusya Federasyonu Anayasası’nda yapılacak değişikliklere oy vermeye hazırlıklara başlamak için acele ettiler 

Pandeminin zirvesinde kendi vatandaşlarının kaderine böyle bir ilgisizlik, Kabardino-Balkaria sakinlerinin ilan edilen referanduma karşı tutumlarını etkileyemezdi.

 “Mevcut durumda, salgın kudretle ve temelden öfkelenirken, ülkede referandum yapmak neden gerekli? – Nalçik kentinde ikamet eden Arthur öfkeli. “Birkaç ay beklemek ve bunun yerine, diğer ülkelerde olduğu gibi vergiler, kamu hizmetleri ve kredilere yapılan ödemelerin kaldırılmasıyla birlikte ülkeye tüm vatandaşlara tam ödeme ile evrensel karantina uygulamak gerçekten imkansız mı?”

Arthur’a göre, vatandaşların bakımı, fiyatı insanların yaşamı ve sağlığı olan anayasadaki şüpheli değişiklikler değil, sosyal bakımdan hoşlanmamalı.

“Putin’i iktidarda tutmak ve devlet kanallarından bize yayınladıkları için sosyal garantileri genişletmemek için değişiklikler yapıldı. Ben şahsen, cumhuriyette bu kadar çok enfekte olan bir zamanda risk almak ve oy kullanmak için herhangi bir neden görmüyorum. Cumhuriyetçi yetkililer de Dağıstan’da olduğu gibi, koronavirüs ile durum kontrolden çıktığında onları bekleyen sonuçları da düşünmelidir. ” Chegem köyünden Valery Makoyev , görüşünü Kafkasya Zamanları ile paylaştı .

“Her lider kendi için temel yasayı değiştirirse hiçbir değişikliğin etkisi olmayacaktır. Yasayı değiştirmemek, ancak kesinlikle gözlemlemek gerekir, ancak o zaman işe yarayacaktır. Anayasa ile tüm bu girişim sadece Putin’in şartlarını geçersiz kılmak için gerekli ve benim varlığımla sadece katılım görünümünü sağlayacağım, bu yüzden oy kullanmayacağım, ”dedi. Nartkala şehrinden Galina Ivanovna öfkeli.

Yerel gözlemcilere göre, yaklaşan oylamanın ana “rakibi”, COVID-19 ile enfeksiyon riski altında olan emeklilerin öz izolasyonlarının devam etmesi nedeniyle düşük katılım olacak. Kabardino-Balkaria için Rusya Emeklilik Fonu’na göre, bunların 173 751’i cumhuriyette .

Buna rağmen, cumhuriyetçi medya, nüfusa epidemiyolojik durumdaki bir iyileşmeyi garanti ediyor, insanlar evde kalmayı tercih ediyor.

“Cumhuriyette durumun ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Bilgi son derece çelişkilidir. Aynı zamanda, her gün kendi dairemin penceresinden, hastaları hastanelere taşıyan sıhhi kıyafetli doktorlarla ambulansları izliyorum. Bu koşullarda oy vermenin tehlikeli olduğunu düşünüyorum ve hayatımdaki referandum hiçbir şeyi değiştirmeyecek, bu yüzden evde kalacağım , ”diyor Nalchik şehrinden Larisa.

Referanduma kadar sadece birkaç gün kaldı, ancak cumhuriyet yetkilileri bunun için resmi olarak hazırlandıkları anlaşılıyor: sadece sandık merkezlerinin çalışanları için antiseptikler ve maskeler satın aldılar. Ve belediye yetkililerinin bir pandemide böyle önemli bir olaya hazırlanmak için zamanları yoktu. Kabardey-Balkar, çoğu bölge gibi, yerel seçim komisyonlarının online oy kullanarak oy kullanma fırsatı sağladığı cumhuriyetlerin sayısına dahil edilmedi.

Bu bağlamda, makul bir soru ortaya çıkar : nüfusun büyük bir bölümünün kendi kendine tecrit rejimini sürdürmeye devam ettiği durumlarda, bölge ve belediye yetkilileri katılımı nasıl sağlayacak?

Aslan Bakov, Kafkasya

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ