Site Rengi

KafkasOnline.Com

Dağıstan’da yüksek ölüm ve sistemik kriz nedenleri üzerine Uma Askerkhanova

KafkasOnline

Sevdiysen Ateşe Girmeyi Göze Alırsın... Kuzeykafkasya Sevdalısı

Sağlık Bakanlığı’nın hataları, sağlık çalışanlarının eğitim düzeyi ve sosyal statü Dağıstan’daki Coronavirus ölüm oranlarını önemli ölçüde etkiledi.

Moskova, 7 Haziran, Kafkasya Times . Böylece Kafkasya Times , Kuzey Kafkasya’nın koronavirüs salgını için hazır olmadığını tahmin etti. İnguşetya, Kuzey Osetya, MİA ve Çeçenya’da Temmuz başında, onlarca kişi tehlikeli bir enfeksiyondan öldü. Ancak Dağıstan, sadece COVID’nin resmi verilerine göre 400’den fazla insanın öldüğü ölüm sayısında mutlak, mutlak bir rekor sahibi oldu . Koronavırusu değil yedek kimseyi yapar: Hastalığın arifesinde, ünlü Dağıstan avcı babası UFC , Khabib Nurmugamedov, Abdulmanap Nurmagomedov öldü.

Dağıstan Cumhurbaşkanı Vladimir Vasiliev’e Dağıstan doktorlarına yönelik haksız ödüller hakkında video temyiz başvurusunda bulunan Dağıstan Cumhuriyeti Gözlemevi Komisyonu Başkan Yardımcısı Uma Askerkhanova, Kafkasya Times’a Dağıstan’ın şiddetli salgınının nedenleri ve sonuçları hakkında bir video çekti. Ödüller ve ödüller çoğunlukla salgın sırasında Kırmızı Bölge’nin dışındaki kişilere verildiğinde. (enfeksiyon risk bölgesi)

Uma Askerkhanova ile konuşma epidemiyolojik konunun kapsamının ötesine geçti ve Dağıstan için yolsuzluk, düşük bir yaşam standardı, ihmal ve bakanlıkların ve departmanların üst yönetiminin profesyonellik eksikliği gibi akut sorunlara değindi.

Dağıstan’da COVID

CaucasusTimes : Uma, merhaba! Coronavirüs’ün Kuzey Kafkasya’da, özellikle de yerel Dağıstan’da yayılmasıyla ilgili durum geniş bir tanıtım aldı. Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde 100 bin kişi başına düşen ölüm sayısı , Rusya’nın diğer bölgelerindeki COVID’den ölüm sayısından önemli ölçüde daha yüksektir . Dağıstan’da bu sayı her 100 bin kişi için 12 kişidir. Ve bunlar sadece resmi istatistikler.

Sizce Dağıstan için bu kadar yüksek rakamlarla ilişkili olan nedir?

Uma Askerkhanova:Sergey, hoş geldiniz. Cumhuriyetimiz ve Dağıstan halkı, tüm Kafkasya hakkında pek çok şey söylenebilir. Ancak konumuz Coronavirus. Kendim Coronavirus ile ciddi bir hastalığım vardı ve bu hastalığa inanmadım. Koronavirüsün bir şekilde siyasetle bağlantılı olduğunu ve gerçek virüslerle ilgisi olmadığını varsaydı. Koronavirüsün ortaya çıkışı ve konuşmasının, sıradan insanların bilmediğimiz bir şeyle ilişkili olması. Dağıstan karantina için kapatıldığında, Dağıstan kendi kendini tecrit kurallarına uymadı, karantina koşullarını yerine getirmedi. Ben de karantinayı ihlal ettim ve insanlara yardım etmeye devam ettim. Hükümlülere hayırsever yardım organizasyonu, insan hakları ihlallerinin olmamasını sağladı. Dagsten İçişleri Bakanlığı’nın birçok bölgesel bölümünü ziyaret ettim ve bunlardan 52 tanesi var, sadece uzak bölgelerde bulunanlar. Vatandaş olup olmadığı kontrol edildi bunlar karantina döneminde idari çekim için teslim edildi. Bu arada, İçişleri Bakanlığı ve Federal Cezaevi Servisi liderlerinin kendi kendine izolasyona yetkin bir şekilde yaklaştıklarını ve karantina sırasında hiçbir hata yapmadıklarını belirtmek isterim.

Fakat cumhuriyette neden zor bir durum var? Gerçekten de, bazı dağ köylerinde günde 3-4 kişi koronavirüsten öldü. Akrabalar ve akrabalar, cenazeye gitti ve cenazenin virüsün yayıldığı bir yere dönüştüğünden şüphelenmeden başsağlığı diledi .

Dağıstanlar neden koronavirüsü bu kadar ihmal ediyoruz? İnsan faktörüne ve bizim ihmalimize ek olarak, resmi Dağıtıcı da dahil olmak üzere sıradan Dağıstanlıların suçlanacağına inanıyorum, bu da uzun zamandır resmi ölüm ücretini yayınladı – 12 kişi. Fakat insanlar zaten 200 rakamını seslendirmeye başladı ve hatta enfeksiyondan ölen 700’den fazla insanın sesi duyuldu. Ayrıca, koronavirüs müdahale merkezi salgına zamanında cevap vermedi. Ve 12 Mayıs’ta Vasiliev konuştu ve toplumdan edinilen pnömoniden ölen 480’den fazla kişiyi ve Covid’den sadece 26 kişiyi çağırdı, daha sonra insanlar bir şeylerin yanlış olduğu alarmını vermeye başladı.

Ayrıca – Dağıstan tıbbının hazır bulunmaması. İlacımız koronavirüs hastalarını almaya hazır değildi. Bazı hastaneler Covid hastalarını almaya yeniden atandı. Ancak bu hastanelerin hazır olması büyük bir şüpheydi. Kendim, beşinci gün Merkez Hastaneye nakledildiğim Cumhuriyet Oftalmoloji Hastanesi’nde, kadından sonra oda arkadaşım yanlış enjekte edildi ve neredeyse öldü. Aynı şey kaosun hala yaşandığı Dağıstan ışıklarındaki hastane için de söylenebilir.

Cumhuriyetin Sağlık Bakanlığı’na salgının zirvesinden önce bile zengin Dağıstanlılar tarafından tahsis edilen fonları uygun bir şekilde atmadılar. Örneğin, aynı Süleyman Kerimov’un fonları.

Ve bundan sonra, son zamanlarda, Cumhurbaşkanı Vasiliev, birçoğunun “Kırmızı Bölge” yi hiç ziyaret etmemiş olmasına rağmen, ödüllerle teşvik edilen Sağlık Bakanlığı yetkililerini, başhekimleri ve yardımcılarını ödüllendirdi. Oftalmoloji hastanesi Larisa Gafurova’nın başhekimi, salgının zirvesi sırasında tamamen hastalık iznine oturdu ve ardından Vasiliev’den bir ödül aldı. Ancak hastaların yaşamı için savaşan ve koronavirüsten ölen onlarca ölü doktor bu listeye girmedi. Elbette cesaret verici. Ve hastalarla doktorlardan daha uzun süre kalan hemşireler, on sayfalık listeye bakın, sadece en sonunda iki hemşire bulacaksınız. Günlük hasta olanlara bakan hemşireler, onlar için gemiyi temizler.Ve ödül listesinde hemşire yok. Tabii ki, bu liste Dağıstan doktorlarını öfkelendirdi!

Şimdiye kadar, birçok acil doktor gerekli fonları ödemedi. Khasavyurt’ta doktorlar kitlesel olarak federal para ödenmeyen savcılığa döndüler. Cumhuriyetçi sağlık hizmetlerinde sadece kaos yaşanıyor. Sağlık Bakanını memnun etmek için liderlerin değişmesi söz konusudur.

Ve Coronavirüs’e karşı koymak için operasyonel merkezin çalışmalarına bakalım. 12 Haziran arifesinde, Vatsap’ta bana bir emir verildi, buna göre kendimi buldum, uzun zamandır operasyonel karargah üyesiydim. İyi. Dağıstan hükümetinin ilk başkan yardımcısı olan Karibov Anatoly Shamsudinovich’in başkanını çağırıyorum. İşe nasıl yardımcı olabileceğimi soruyorum. Çağrı için bana teşekkür ederek, 12 Haziran Rusya Günü’nü kutlamak için acele ettiğini ve daha sonra benimle konuşabileceğini bildirdi. Bakın ne tutum! Binden fazla, 1200 teyit ölümünü Covid’den aldığımız tatilleri kutluyoruz! Bu gerçek bir rakam, resmi 300 kişi değil! Ve tatilin kendisi! Hayır, ölülerin sessizlik anını virüsten onurlandırmak. Bunların hiçbiri olmadı, tatili görüyor musun – Rusya Günü ?!

KafkaslarZamanlar . Ve yine de, sporcuları ile ünlü Dağıstan’da, geleneksel Kafkas ömrünü tekrar hatırlıyoruz, neden, bu kadar çok sayıda ölüm ve yüz bin sakin tarafından Dağıstan’daki Kovid’den ölüm sayısı normal Rus bölgelerini çok aşıyor?

Tıbbi hatalar ve Coronovirus

Uma Askerkhanova: Kötü ilacımız var. Dağıstan’da zayıf bir tıp eğitimi, evrensel yolsuzluk. Son 10-15 yıl içinde tıp eğitiminin kalitesi önemli ölçüde düşmüştür. Milyonlarca ödeme yapana kadar bir tıp üniversitesine girmeyeceksin. 500 bin ödeme yapana kadar tıp fakültesine girmeyeceksin. Sınavlar maliyetlidir. Öğrenciler her sınav için para ödemek zorunda olduğunuzu ağlarlar. Kimse edinilen bilgi düzeyine dikkat etmez. Burada bir kusur bulmanız gerekiyor. Dağıstan halkında, bir şeyle ciddi bir şekilde hasta oldukları takdirde, mümkünse tedavi için Rostov, Astrakhan, Moskova ve St. Petersburg’a gidin. İnsanların maruz kaldığı birçok tıbbi hata.

Mortalitede faktör olarak düşük yaşam standartları

Sosyal statü aynı zamanda ruh ve sinirleri de etkiler. Maaşlarımıza bakın. İnsanlarda ayda 6-7 bin ruble. Böyle bir maaş nereye uyuyor? Yaşlılıkta insanlar kiralık dairelerde yaşıyor. Geliştiriciler birbiri üzerine evler inşa ederler, ancak ortalama bir insanın erişebileceği tek bir ev yoktur, ortalama bir yaşam standardı. Ve neden? Bu yüzden geliştiriciler için katı vergiler. Geliştiricilerden biri bana para istemiyorsa, o zaman yönetimde, sonra vergide, Mahaçkala’nın merkezinde metrekare başına 15 bin ruble için iyi daireler satacağını söyledi. Ve 35.000 ruble ve üstü var. Bir kasırga başlayan evlerde daireler için, ve bir kart evi gibi oluşacaktır.

Toplamda, tıp eğitiminin ve sosyal statünün insanların sağlığını büyük ölçüde etkilediğine inanıyorum. Ve elbette, Coronavirus ile durumu etkilediler. Ve Sağlık Bakanlığı’nın hatalarını unutmayalım.

Caucasus Times : Bize Coronavirus’u kişisel olarak nasıl aktardığınızı anlatın?

Uma Askerkhanova: Kelimenin tam anlamıyla karantina döneminde insanlara nasıl yardım edeceğimizi tartıştığımız bir toplantıda oturuyordum. Ben de korkum yoktu. O zaman, zayıf bağışıklığa sahip olan insanların hasta olduğuna ve Coronavirüs altındaki tüm hastalıkların kaydedildiğine inanıyordum.

Toplantıya geldim ve kendimi kötü hissettiğimi hissettim. Toplantıdan sonra eve geldim, boğulmaya, ağlamaya başladım, benimle ilgili bir sorun olduğunu fark ettim. Toplantıdaki herkesi, yönetimi, hasta olduğumu herkese bildirmek için aradım. Ama en kötüsü, ambulansın tomografi sonuçları olmadan beni almadığı.

Çünkü Sağlık Bakanlığından bilgisayarlı tomografi almadan almamalarını ve hastanelere götürmemelerini söylediler. Ve beş saat boyunca ambulans çağıramadım! Aradığımda bana Covid’i analiz etmeden götürmeyeceklerini söylediler. İkinci gün, bir tomografi yapmak için korkunç bir duruma gittim. Dahası, orada insanları enfekte edebilirim, çünkü tomografi için bir kuyruk vardı. Odada sosyal mesafe gözlenmedi. Togestan sakinlerinin çoğunun tomografi yaparken Covid’e yakalandığından eminim!Ve analizin kendisi! Sağlık sigortasına göre ücretsiz tomografi yapabiliriz. Ama gerçekte paraya mal oluyor! Ve bunun için fiyatlarımız neler? Üç bin ruble! Ve acilen yapmanız gerekiyorsa, o zaman 4.5 bin! Ancak koronavirüs sırasında birçok insan işini, kazançlarını kaybetti ve bir ücret karşılığında tomografi yapmak zorunda kaldı. Burada ihmalkar bir tavrınız var.

Ve sonuçta, neler oluyor! Benimle hastaneye BT taraması yapılmadan kabul edilmeyen bir kadın hemen eve gönderildi. Ve 2. günde artık% 15 akciğer hasarı yoktu, ancak% 25 ve oğlu% 40 oldu. Ve evde bu kadın torununu Kovid ile enfekte etti!

Bu durumda Sağlık Bakanı’nın Vasiliev’den şükran almaması gerektiğine inanıyorum, ancak Dağıstan halkının önünde Kovid’e karşı başarısız çalışmanın görevini bırakması ve istifa etmesi.

Dağıstan Başkanı Hakkında

Kafkasya Times : Dağıstan’ın başı Vasilyev değil, cumhuriyetin vatandaşı olsaydı? Coronavirus’un ölüm istatistiklerini ne etkileyeceğini düşünüyorsunuz? Belki salgından sorumlu hizmetler, aynı Sağlık Bakanlığı, daha iyi çalışır mı?

Uma Askerkhanova: Vasiliev’in insanlar tarafından saygı duyulan yetkili bir güvenlik görevlisi olduğuna inanıyorum. Cumhuriyetin refahına katkıda bulundu. Aynı yol geliştirildi. Ancak dezavantajları da var – Dağıstan’da başarısız olan ve insanları duyamayan yetkilileri güçlü bir şekilde dinliyor. Ve halk, cumhuriyetimizin iyiliğini ve refahını istemeyenlerin tarafına geçen bir kişi olarak Vasilyev hakkında sonuçlar çıkarmaya başladı. Ve sadece kendi zenginliğinin yararına çalışır.

Ben bir insan olduğumuza dikkat etmenin iyi olacağına inanıyorum, dostumuzu halkın zihniyeti ve geleneklerini bilen cumhurbaşkanı olarak görmek istiyoruz. Dağıstan’ın insani ve maddi kaynaklarını biliyor. Cumhuriyetimizin her köşesi Dağıstan halkının ve topraklarının nasıl nefes aldığını biliyor.

İnsanlardan bir adam olmayı, insanlar için ruhtan bıkmasını isterim. Ve bölüm direğinin kalıtsal olduğu klan sisteminden değil. Sonuçta, hala olduğu gibi yolsuzluk var. Ve bu klan sistemi, çözülmesi gerekiyor. Bir arada tuttuğumuz ve birbirimizin hayatta kalmasına yardım ettiğimiz cumhuriyetimizde değerli insanlarımız var. Bakın, hükümetteki diğer bölgelerin birçok temsilcisine sahibiz …

CaucasusTimes : Başbakan Zdunov’a yakın şirketler aracılığıyla Tataristan’da maske satın almayı hatırlayalım …

Uma Askerkhanova: İki kat pahalı aldım … bu ne anlama geliyor? Bu adam cumhuriyetimizin sorunlarını çözmek için gelmedi, kendini kazanmak ve zenginleştirmek için geldi. Umarım bir sonraki seçimler adamımız Dağıstan’ı seçmeyi mümkün kılacaktır. Ve çok değerliyiz. Örneğin, Derbent Khizri Abakarov belediye başkanını ele alalım, şehir ve cumhuriyet için ruhtan bıkmış bir iş yöneticisidir. Ya da salgın döneminde tüm dikkatini Dağıstan’ın sorunlarına ödeyen gazeteci Ruslan Kurbanov. Genel olarak, gençlere iktidarda liderlik edilmesi gerektiğine inanıyorum! Onların geleceği var.

Caucasus Times : Anayasa değişikliklerine oy verdiniz mi?

Uma Askerkhanova: Herkes genellikle düşüncelerini gizler, saklanmayacağım. Sonuçta, sandık merkezlerinde çok fazla ihlal vardı . Bütün organizasyonları oyladılar . Buinaksk’taki okullardan birinin ebeveynleri, 10. sınıfta dağıtılması gereken okul ders kitaplarının herkesi önce oy kullanmaya mecbur bıraktığını yazıyor.

Oy vermedim. Zorla ve zorla sandık merkezine getirilseydim, karşı oy verirdim. Rusya Federasyonu Anayasası’nda yapılan değişikliklere katılmıyorum ve onları tanımıyorum.

Caucasus Times : Salgının ikinci dalgasını bekleyin, buna nasıl hazırlanmalıyız?

Caucasus Times : Bulaşıcı hastalık bölümlerinin başkanlarından biriyle konuştum, kural olarak üç salgının dalgası olduğu konusunda beni uyardı. Her durumda, okuyucular, kendi sağlığınıza dikkat etmek istiyorum. Kendinizi psikolojik durumunuza, bedeninize dinleyin. Hastalandığımda bunun güçlü bir psikolojik saldırı olduğunu fark ettim. İçimde güçlü bir kişiliğim, kendimi sakinleştirmeye, almaya çalışıyorum. Ama bu sefer başaramadım. Bir his vardı. Zehirlenmeye benzer bir şey havaya fırlatıldı. Bu çok korkutucu ve bulaşmıyor, bu duygu … Önleme, elbette, unutma. Ama çevrenizi, doktorları dinleyin. Kendine. Sonuçta, bu benim ihmalkar tutumum ve hastalığa yol açtı.

Caucasus Times köşe yazarı Sergey Zharkov tarafından hazırlanan röportaj

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ