Site Rengi

KafkasOnline.Com

Magomed Mutsolgov: İnguşetya’nın başı derin izolasyonda

Magomed Mutsolgov: İnguşetya’nın başı derin izolasyonda

Prag, 13 Temmuz, Kafkasya Times : Sevgili Magomed, bugün insan hakları merkeziniz ne yapıyor, İnguşetya liderlerinin tutuklanmasının ardından İnguşetya’da neler değişti?

Magomed Mutsolgov:İnsan hakları örgütü “MASHR” İnguşetya Cumhuriyeti nüfusu için ücretsiz yasal ve bilgi yardımı sağlamaya devam etmekte, aynı zamanda cumhuriyette insan haklarına uyulmasını izlemektedir. Liderlerin ve protestocuların tutuklanmasından sonra değişen ilk şey, cumhuriyet nüfusunun bölgesel ve federal makamlara karşı tutumuydu. Halkın yetkililere olan güveni sadece sıfıra indirgenmez, eğer belirli bir hatayı dikkate almazsak, ayrıca herhangi bir sosyo-politik süreç için tam bir ilgisizlik ortaya çıkmıştır. Cumhuriyetin yeni başkanı, atama anından itibaren, bu tür faaliyetleri taklit etmek için gerekli olan kesinlikle cep olanlar hariç, insanlarla diyalog kurmayı ve politik, kamu ve dini figürlerle etkileşime girmeyi açıkça reddetti. İnguşetya halkının ezici çoğunluğu, yetkililerin hukuk ve adalet gibi kavramlara sahip olmamaları ile sonuçlanmıştır; toplum, bölgesel ve federal düzeylerdeki belirli olaylara ilişkin konumunu yetkililerle herhangi bir etkileşim olmaksızın bağımsız olarak ifade etmeye karar vermiştir. İnguşetya halkı yetkilileri hain insan karşıtı politikası, acımasız baskıları ve protestoculara haksız muameleleri nedeniyle affetmedi.

Kafkasya Times : Geçen gün mahkeme , Anıt Kompleksi eski müdür yardımcısının tutuklanmasını Nazran Zarif Sautieva’daki Baskı Mağdurlarına kadar uzattı. İnguş protestosu davasında kaç kişi hala gözaltında tutuluyor ve bu mahkemelerden hangi sonuçlar çıkarılabilir?

Magomed Mutsolgov: Liderlerin ve protestocuların tutukluluğunun Eylül sonuna kadar uzatıldığını belirtmek muhtemelen doğru olacaktır. Doğal olarak, her birimiz bunun haksız ve yasadışı olduğunu anlıyoruz. Ne yazık ki, bu baskılar yasallaştırılıyor ve onlara karşı tutum gerçekten de banal bir yargılama ve iktidarı ele geçiren intikamcı ve vasat insanlar tarafından yürütülen büyük bir adaletsizlik gibidir. Bir toplum, yasalara uymayı ve halka saygı duymayı talep eden insanlarla ilgili olarak zulüm ve adaletsizlik tezahürü gördüğünde ne verebilir? Ezilenler arasında sadece Anavatan’ın değerli oğulları değil, saygın büyükler ve bir kadın vardır. Şu anda, bildiğim kadarıyla, iki düzineden fazla insan hala hapiste ve baskı kurbanlarının geri kalanı hakkında konuşmaya gerek yok.

Kafkasya Times : DEA Novosti’ye göre, İnguşetya sakinlerinin% 30,5’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Gelirleri geçim seviyesinin altında. Bu sayılar ne işaret ediyor?

Magomed Mutsolgov : Bu rakamlar bölge hükümetinin ve politikalarının tamamen başarısız olduğunu gösteriyor. Yolsuzluk düzeyinin ölçek dışı olduğunu söylüyorlar. Onlar söylüyorlar kolluk ve kolluk onların doğrudan görevleri yapan, ancak hükümete hizmet ve rakiplerini kovuşturulmasında değildir…. İnguşetya işsizlik oranının en yüksek olduğu Rusya Federasyonu’nun en küçük bölgesidir. İnguşetya’daki popüler protesto, uzun süre federal yetkililere ulaşmaya çalıştı ve atananlarının yolsuzluğunu gösterdi. Sahtecilik, bütçe fonlarının zimmetine geçirilmesi, federal programların tamamen başarısız olması ve bu programlar altında inşa edilen fiili işletme tesislerinin yokluğu, dolandırıcılık, macera ve on binlerce cumhuriyet sakininin istihdamı ile manipülasyonlardan bahsedildi. Bütün bunlar ancak federal merkezin izni ile bölgesel otoritelerin cezasız kalması ve izin vermesi nedeniyle mümkün oldu. Çok sayıda bütçe fonunu çalan üniformalı kurtadamların, mezar ve özellikle mezar suçları için nasıl çekildiğini, minimumda,

Caucasus Times : İnguşetya Merkez Seçim Komisyonu, Rusya Federasyonu Anayasası’ndaki değişikliği onaylamak için oy verenlerin% 70’inden fazlasını bildirdi. Bunlar gerçek rakamlar ve cumhuriyette bu plebisitin tutumu nedir?

Magomed Mutsolgov : İnguşetya Seçim Komisyonu uzun süredir gerçek dışı bir sanal hayat yaşıyor. Kafanın ve kendilerinin yönetimine ek olarak, sayıları güvene neden olmayan bir şey değildir, genellikle cumhuriyette pratik olarak kimseyi ilgilendirmezler. İnguşetya’da gerçeklerden ne kadar uzak olduklarını, sadece yetişkinleri değil, çocukları da uzun zamandır biliyorlar. Örneğin, yalnızca İnguşetya sivil toplumunu değil, İnguş halkının en büyük teiplerinin birçok temsilcisini, Anayasanın yasadışı değişikliği ile en son kumar oynarsak, halka açık bir boykot ilan etti ve bu sıfırlama prosedürüne katılmak istemedi. Ancak buna rağmen, Seçim Komisyonu ve yetkililerin her zamanki gibi raporları fevkalade grafiklerden çıktı ve bu “süper sonuçların” çıkarlarının kiminle paylaşıldığı açık.

Caucasus Times : İnguşetya bu değişikliklerden sonra nasıl görünecek, vatandaşların hak ve özgürlüklerini, konuların yetkilerini nasıl etkileyecek? Beklentileriniz ve endişeleriniz neler?

Magomed Mutsolgov :Şahsen, sıradan vatandaşlar olarak iyi bir şey beklememeliyiz diye düşünüyorum. Yıllar boyunca, hak ve özgürlüklerimiz sadece ihlal edildi. Her yıl, Rusya Federasyonu’nun konularıyla ve özellikle ulusal cumhuriyetlerle ilgili olarak, devletlerin, ulusal dillerin, kültürlerin, geleneklerin ve ülkemizin halklarının ve bölgelerinin çıkarları doğrultusunda daha önce benimsenen diğer anayasal normlar üzerinde güçlerin azaltılması ve daha birçok anayasal norm girişimi vardır. Ülkemizde yaşam standardı her yıl daha da kötüleşirken, bu tür zenginlik ve doğal kaynaklara sahip olmayan birçok küçük devlet yaşam standartları açısından bizi çok geride bıraktı. İnguşetya Cumhuriyeti ve halkı büyük bir ülkemizin bir parçasıdır ve doğal olarak ortak ve aynı şimdiki ve geleceğe sahibiz.Büyük pişmanlığım için, artık mevcut hükümetten hiçbir şey beklemiyorum, yanılsamalarım yok, ülkenin nasıl kapalı bir anonim şirkete dönüştüğünü, “Sicilya mafyasının en iyi gelenekleri” nde ve daha da kötüye dönüş arzusu ile görüyorum. Hala umduğum tek şey Rus halkının bunun olmasına izin vermeyeceğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ