Site Rengi

KafkasOnline.Com

ABHAZYA EKONOMİ BAKANI CHİRİSTİNA OZGAN BAŞKANLIĞINDAKİ HEYET İNGUR HİDROELEKTRİK SANTRALI’NI (İngurHES) ZİYARET ETTİ!

ABHAZYA EKONOMİ BAKANI CHİRİSTİNA OZGAN BAŞKANLIĞINDAKİ HEYET İNGUR HİDROELEKTRİK SANTRALI’NI (İngurHES) ZİYARET ETTİ!

19/08/2020. Suhum. 18 Ağustos 2020. Abhazya – İnform. Çeviri: Fatih Atan (Atanba – Тванба). Abhazya Cumhuriyeti ekonomi bakanlığı Resmi İnternet Sitesinde verilen bilgiye göre, Abhazya Ekonomi Bakanı Chiristina Ozgan ve Karadeniz Enerji (Черноморэнерго) Genel Müdürü Mihail logua başkanlığında ki heyet, 18 Ağustos Salı günü İngur Nehri üzerinde bulunan İngurHES Santralını ziyaret etti. Ziyaret sırasında, santralda görev yapan Rusya Federasyonu Yetkilileri görüşmelerde bulunuldu.

Bilindiği üzere İngurHES derivasyon tünelinde Şubat 2021 tarihinden itibaren başlayacak olan onarım çalışmaları sırasında tüm enerji yapısının durdurulması planlanmaktadır. Hükümet yetkilileri Rus meslektaşlarıyla, bu dönem içerisinde, Rusya’dan Abhazya’ya enerji akışı sağlanması konusu üzerinde çalışmalarda bulunuyorlar. 

Ekonomi Bakanı Christina Ozgan’a göre, Rus uzmanların santralın sahadaki son teknik durumu konusunda bilgili olduklarını ve ülkenin enerji sorununun çözümüne uygun görüşlerde bulunabileceklerini belirtti.

Ozgan “Uzmanların yapmış oldukları çalışmaların verilerine dayanarak Rusya’dan elektrik enerjisi temini için gerekli olan planlar hazırlanacak ve önerilerimiz hazırlanacak” dedi.

KaradenizEnerji Şirketi (Черноморэнерго) Genel Müdürü Mihail Logua, şirketin Kasım 2020 itibari ile Rusya’dan enerji akışına başlayabileceğini tahmin ettiğini belirtti. Ona göre, Abhazya’nın bu döneme kadar İngurHES’in üretmiş olduğu elektrik enerjisinin %40 pay hakkını alması gerekiyor.

Mihail Logua “Rus tarafı ile birlikte, hem onarım çalışmaları döneminde, hem de bu yılın Kasım ayından onarım sürecinin başlayacağı döneme kadar süreç içerisinde ki enerji akışının sağlanması için gerekli olan teknik olanaklar üzerinde çalışıyoruz” dedi.

İngurHES Genel Müdürü Levan Mebonia, yönetmelikleri göre, santralın her beş yılda bir durdurulması, incelenmesi ve gerekirse onarımının yapılması gerektiğini belirtti.         

Levan Mebonia “santralın son onarımı 2006 yılında gerçekleşti ve 2018 yılında yönlendirme tünelinin incelenmesi sırasında, onarılmasını gerektiren bölümler olduğu belirlendi” dedi.

Ingur HES, Şubat ayının ikinci yarısından Mayıs 2021’in sonuna kadar onarım nedeniyle kapatılacak.

Levan Mebonia, onarımdan sonra tüneldeki su kaybının yaklaşık 150 milyon kWh azaltılmasının büyük bir başarı olacağı umudunu dile getirdi.

Kaynak http://abkhazinform.com/

www.abhazyam.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ