Site Rengi

KafkasOnline.Com

Dağıstan’da Müftülük ‘kadın sünneti’ni yasakladı: “İslam’da yeri yok”

Dağıstan’da Müftülük ‘kadın sünneti’ni yasakladı: “İslam’da yeri yok”

Rusya Federasyonu’na bağlı Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Dağıstan’da müftülük, kadınların dış genital bölgesinin kasten kesilmesi anlamına gelen “kadın sünneti”nin yasaklandığını duyurdu.
Lenta.ru’nun haberine göre Dağıstan Müftülüğü’nden verilen fetvada “kadın sünnetinin İslam’da kesinlikle yasak olduğu” belirtildi.
İslam dininde, kadınların yalnızca klitoris çevresindeki fazla deriyi almasına izin verildiği belirtilen açıklamada, “Bu durumda klitorisin zarar görmesine izin verilmez ve işlemin yetkin bir uzman tarafından yapılması gerekir” denildi.
Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü Öğretim Görevlisi, Antropolog Ahmed Yarlıkalov, “Dağıstan Müftüsü son zamanlarda bu konuyla ilgili tartışmalardan dolayı baskı hissetti ve açıklama yapmak zorunda kaldı. Ama bu fetvanın sonuç vereceğini söylemek için henüz erken” yorumunu yaptı.
Kadın sünnetini önlemek adına ağır cezalar verilmesi konusu daha önce Duma’da da gündeme gelmiş, ancak din temelli yaygın bir pratiğe ceza verilemeyeceği gerekçesiyle öneri sonuca bağlanamamıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ