Site Rengi

KafkasOnline.Com

Adıge’deki tüm okullara 2024 yılına kadar yüksek hızlı İnternet sağlanacaktır.

Adıge’deki tüm okullara 2024 yılına kadar yüksek hızlı İnternet sağlanacaktır.

Bugün, geleneksel Ağustos pedagojik toplantısı çerçevesinde, Adıge Başkanı Murat Kumpilov, sektördeki öncelikli görevleri ve bunları çözmek için planlanan adımları özetledi.

Cumhurbaşkanı konuşmasında, geçen akademik yılın eğitim sektöründen zamanın zorluklarına hızlı ve zamanında cevap vermesini talep ettiğini vurguladı ve öğretim camiasına yüksek profesyonellik ve artan iş yükünde ekip çalışması için teşekkür etti.

Eğitimin geliştirilmesi stratejisi hakkında konuşurken, nitel değişikliklerin üç yönde gerçekleştiği kaydedildi: eğitim içeriğinin güncellenmesi, öğretim ve yönetim personelinin mesleki becerilerinin büyümesinin sağlanması, eğitimin modern altyapısının iyileştirilmesi. Ulusal “Eğitim” ve “Demografi” projeleri bunu hedefliyor.

“Her çocuğun başarısı” bölgesel projesi çerçevesinde 2019 yılında cumhuriyette modern ve yüksek teknolojiye sahip altyapı ile donatılmış yeni tesisler açıldı – çocuk ve gençlerin yeteneklerini belirleme, destekleme ve geliştirme “Polaris-Adygea” bölge merkezi çocuk teknopark “Quantorium”. 1 Eylül 2020 gibi erken bir tarihte, Quantorium mobil teknopark, kırsal alanlardan çocuklar için en yeni ekipmana eşit erişim sağlayacak olan altı belediye topluluğu temelinde çalışmalarına başlayacak ”dedi.

Genel eğitimin kalitesini iyileştirmek için kırsal okullara özel önem verilmektedir. 1 Eylül’den itibaren, dijital ve insani profiller için 15 eğitim merkezi, eğitim içeriğini güncellemeyi, ek eğitim programları da dahil olmak üzere modern öğrenme koşulları yaratmayı amaçlayan “Büyüme Noktası” oluşturulacak.

2020-2022 yıllarında bölgesel “Dijital Eğitim Ortamı” projesinin uygulanması için cumhuriyet, dijital ekipman alımı için yaklaşık 300 milyon ruble federal fon aldı. Cumhuriyetin eğitim kurumlarına yüksek hızlı İnternet sağlamak için çalışmalar devam ediyor – 2024 yılına kadar Adigey’deki tüm okullarda mevcut olacak.

Ayrı bir şekilde, RA Başkanı, ana dillerin desteklenmesi ve geliştirilmesi konusuna odaklandı. 2019’da, Adıge dilinin korunması ve çalışılmasına yönelik entegre bir yaklaşım düzenlemek için bir Proje Ofisi oluşturuldu. İlgili federal sicile ilk kez giren, yerel Adıge dilinde ve yerli Adige edebiyatında örnek eğitim programlarının geliştirilmesine önemli bir katkıda bulundu.

Murat Kumpilov, “Bu yöndeki çalışmalara devam edilecek, bu nedenle ilgili Bakanlığa, yerli Adige dili ve yerli Adige edebiyatı için eğitim ve metodolojik kitler geliştirmeye başlaması talimatını veriyorum” dedi.

Adıge Başkanına göre, insan kaynaklarının geliştirilmesine özel bir rol atanmıştır. Ermenistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı’na, eğitim kurumlarının başkanlarının yönetimsel yeterliliklerini iyileştirmek için bir dizi eğitim etkinliği düzenleme talimatı verildi.

Yeni okulların yapımı için çalışmalar devam ediyor. Bu amaçlar için 2020-2022’de federal merkezden 1 milyardan fazla ruble tahsis edildi. Ayrıca üç yıl içinde 13 anaokulu ve 3 müştemilat inşa edilecek. Tahsis edilen fon miktarı 1,8 milyar ruble olacak.

Murat Kumpilov, bölgenin Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı’nın 2023 yılına kadar ilkokul öğrencilerine ücretsiz sağlıklı sıcak yemek organize etme görevini başarıyla çözdüğünü vurguladı. Adıge Cumhuriyeti, 1 Eylül 2020’den bu yana okullarında bir defalık ücretsiz sıcak yemeklerin sunulduğu Rusya Federasyonu’nun kurucu kuruluşlarından biri oldu. Ailenin geliri ne olursa olsun, yaklaşık 25 bin bebek alacak. GİB Başkanı veli topluluğunun katılımıyla ilkokul öğrencilerinin beslenme kalitesini kontrol etme talimatı verdi.

Cumhuriyetin başı, ortaöğretim mesleki eğitim alanında bir dizi görev belirledi: mezunların istihdamına yardım, hızlı programlarda ek eğitim imkanı, bölgesel ekonomide talep edilen nitelikli personelin eğitimi.

Devamında Murat Kumpilov, 1 Eylül’de öğrencilerin eğitim organizasyonlarına geleceğini ve bizzat çalışacaklarını hatırlattı. Rospotrebnadzor’un tüm güvenlik önlemlerine ve gereksinimlerine kesinlikle uyulmalıdır, bu alan için kişisel sorumluluk belediye başkanlarına ve okul müdürlerine verilmiştir.

Ermenistan Cumhuriyeti Başkanı konuşmasını bitirirken, cumhuriyetin ve ülkenin entelektüel potansiyelini oluşturan öğretmenlerin çalışmalarının olağanüstü önemini vurguladı.

“Yüksek profesyonelliğiniz, adanmışlığınız, bilgeliğiniz ve sabrınız için her birinize teşekkür etmek istiyorum. Gelecekte sorumlu çalışmanızı dört gözle bekliyoruz. Yeni akademik yılın başlangıcında sizleri tebrik ediyor, yaratıcı başarılar, elde edilen sonuçlardan mutluluk, herkese sağlık, mutluluk ve refah diliyorum ”diye özetledi Adıge Başkanı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ