Site Rengi

KafkasOnline.Com

Çerkeslerden Yandex’in tasarımcısı Artemiy Lebedev hakkında suç duyurusu

Çerkeslerden Yandex’in tasarımcısı Artemiy Lebedev hakkında suç duyurusu

Geçen haftalar Soçi’ye yakın Adler’de kaldırılan ve Rusya’nın kolonyal politikalarına atıfta bulunan anıt, Rusya kamuoyunda ve Çerkesler arasında tartışılmaya devam ediyor.

Birçok üst düzey Rus bürokrat ve devlete bağlı şirketlerin yöneticisi, kolonyal anıtı savunan ve Çerkeslere ağır hakaretlerde bulunan açıklamalar yapmıştı. Bu üst düzey kişiler arasında yer alan

Yandex’in tasarımcısı Artemiy Lebedev’in 1864 Çerkes Soykırımına atıfta bulunarak yeni bir soykırım önerisinde bulunması, hem Kafkasya’da hem diasporada yaşayan Çerkeslerde ciddi tepkilere yol açtı.

Kafkasya’da bulunan Kabardey Balkar İnsan Hakları Derneği Başkanı Valeri Hatajuko ve Adıge Halk Dernekleri 1. Başkan Yarcımcısı Chechenov gibi kanaat önderlerinin öncülüğünde ortaya çıkan sivil girişim, Artemiy Lebedev hakkında suç duyurusunda bulundu.

Rusya Federasyonu Başsavcılığı’na yapılan başvuruda, Rusya Anayasasında kin ve nefret suçlarıyla ilgili maddelere atıf yapılırken Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurumlar nezdinde
Rusya’nın imzacısı olduğu anlaşmalara da yer verildi.

Artemiy Lebedev’in YouTube kanalında yaptığı konuşma:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ