Site Rengi

KafkasOnline.Com

Diktatörün müftüsünden ‘işkence’ fetvası!

Diktatörün müftüsünden ‘işkence’ fetvası!

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesi Çeçenistan’ın müftüsü Salih Mezhiyev, Çeçen polisini ve bölgenin otoriter lideri Ramzan Kadirov’u eleştiren 19 yaşındaki bir Çeçen blog yazarı için işkence ve aşağılama cezasına dini onay verdi.
13 Eylül’de Instagram’da yayınlanan bir video açıklamasında Mezhiyev, genci “hak ettiğini alan kirli bir yaratık” olarak nitelendirdi. Müftü ayrıca, Çeçen ayrılıkçı hükümetinin sürgündeki bir üyesi olan ve blogcunun cezasını kınayan Ahmed Zakayev’i sözleri konusunda uyardı. 8 Eylül’de Londra’da ikamet eden Zakayev, Çeçen yetkilileri gencin aşağılanmasının kaydedildiği videoyu internete koyduğu için kınadığı ifade eden bir bildiri yayınlamıştı.

Mirat Haber’e göre video klipte, Çeçenistan’da Kadirov rejimini eleştirdiği için diz çökmüş ve özür dileyen çıplak bir genç gösteriliyor. Adının Salman Tepsurkayev olduğunu ve bu olayda suçladığı mesajlaşma uygulaması Telegram’da 1ADAT adlı bir kanalın yöneticisi olduğunu söylüyor. Tepsurkayev, ciddi bir sıkıntı içinde olduğu gözle görülür bir şekilde kendini cezalandırmak istediklerini, ardından bir cam şişeyle ırzına geçildiğini söylüyor. 1ADAT kanalı Rusya’da ve Avrupa’nın başka yerlerinde Çeçen vatandaşlarını bir araya getiren bir haberleşme forumu. Gruptaki paylaşımlar, Putin ve Kadirov’un otoriter hükümetini eleştiriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ